SMS’ler için spam filtresi istiyoruz

Aşağıdaki mesajdan iki bilemedin üç ayda bir alıyorum.

“TEBRIKLER!HEDIYE KOL SAATI KAZANDINIZ,HEMEN 05321110211 I ARAYIN.HEM SAATINIZI ALIN,HEMDE ELEKTRIK FATURALARINIZDA INDIRIMDEN YARARLANIN”

Yukarıdaki mesajı twitter hesabımdan yayınladım. Tabi blog sayfamda da görüntülenmiş oldu. bir hafta sonra şöyle bir mail aldım:

“merhaba, numarası sizi gösteren bir teleofondan sms aldım.kol saati kazanmışım ve elektirik faturası indirimi felam yazıyor. bu nedir, siz kimsiniz vs…”

Parçaları birleştiremedim bir anda ve mail sahibine ne kastettiğini veya ne sorduğunu daha açık yazmasını rica ettim. Şu şekilde açıkladı:

“şunu kastediyorum: bir numaradan sms aldım ve şu numarayı 05321110211 i arayın diyordu. numarayı google de yazınca sizin siteniz ve bana gelen sms in aynısı çıkıyor. eğer konu ile ilgili bir ilginiz yoksa yapacak bişey yok. bende her gelen smsi kaile almıyorum ama bu normal numaradan gelmişti.”

Mesele anlaşıldı. Hakikaten de yukarıdaki numarayı google’da aratınca benim sitem çıkıyor. Yani bir açıklama yapmak vacip oldu.

Aynı mesajı ben de bir kaç kez aldım ve hiç ilgilenmedim. Bu tür mesajlar göndererek yapılan pazarlama etkinliğinin dürüst olmadığını düşünüyorum. Bana sorarsanız kesinlikle dikkate almayınız. Asla aramayınız. Belli ki size bir şey satmak isteyecekler. Amaçları ne olursa olsun kullandıkları yol doğru bir yol değil. Daha kötüsü dolandırıcılık yapılmak isteniyor da olabilir.

Bahsi geçen numaranın kimin üzerine kayıtlı olduğu araştırılınca “Hes Bireysel Paz. Halil Kirik” bilgisine ulaşılıyor.. Buradan da google ile “insanigelisim.com” adresi filan çıkıyor..

Bunları buradan yazalım da numarası veya ismi geçen kişiler bir açıklama yapsınlar da öğrenelim işin gerçeğini.

Aslında başlıktan da anlaşılacağı gibi farklı bir yere gelmek istiyorum. SMS’ler için de maillerde olduğu gibi spam filtresi geliştirilmeli. Göndericiyi veya içeriği engelleyebilmeliyim. Mesela ben hemen Garanti Bonus’u, Carrefoursa’yı engellemek istiyorum. İçinde “kol saati” geçen SMS’ler de engellenmeli.

Servis sağlayıcı bunları engellemiyor veya engelleyemiyor ise neler yapabiliriz?

Bazı 3.parti spam filter uygulamalarına rastlatım. “http://melonmobile.com/ProductDetailsOverview.aspx?product=204” Iphone için de “Blacklist” adında bir uygulama mevcut. Bu konuyu biraz daha araştırıp, bazı uygulamaları deneyeceğim. Muhakkak sizlerden de bazı katkılar gelecektir.

Yine Tunç Kılınç’ın FriendFeed’de konuyla ilgili bir girişimi var:

tunç kılınç: Cebe izinsiz “spam sms” atan markalar! Saat ve gün tanımaksızın, ilgili ilgisiz sms atan özel hayat canavarları. Bu size! Hiçbirinize bilerek, görerek veya bilinçi bir şekilde reklam için “izin” vermedim. Çıkarın kardeşim listenizden, markanızdan soğutmayın adamı. Siz spam yaptıkça buraya ekleyeceğim. Gerekirse her gün. (http://friendfeed.com/tunc/18f0ae75/cebe-izinsiz-spam-sms-atan-markalar-saat-ve-gun)

2 cevaplar
 1. ismail türkan
  ismail türkan says:

  aynı mesajdan bende aldım bu tür dolandırıcılara diğer insanların kanmasını engellemek insanları bilgilendirmek için paylaşıyorum sakın inanmayın

  Yanıtla
 2. özlem
  özlem says:

  ya nasıl insanlarsınız iznimiz olmadan kredi kartından işlem yapıyosunuz .dolandırıcılık bu resmen…bos kalmyacak yapılanlar

  Yanıtla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.