TTNet Çarptı beni…

Eski güzel günlerde Smile ADSL abonesiydim.. Ayda 29 liramı kredi kartından çekerlerdi.. 2 yıl kullandım sanırım.. Hiç de kotamı dolduramadan.. E film, dizi filan indirmiyorum.. Yetiyordu. Smile’in hizmeti ile ilgili bir şikayetim de yoktu doğrusu. Ancak bir Doğan Grubu Şirketi olduğundan biraz endişeliydim. (Zira Doğan Grubu için bir projede çalışmıştım vaktiyle ve ne kadar agresif olduklarını bilirim.) Bu endişemde de haksız çıktım. Çok düzgün çalıştılar 2 yıl boyunca. Call center’ları başarılı, hizmet sorunsuz.

Geçen ay taşındım ve sorunsuz bir şekilde Smile hesabımı kapattırdım (Hiç sıkıntı çıkarmadan kapattılar. Çok şaşırdım..) Yeni evime ise bu sefer TTnet ADSL bağlattım. O da şöyle oldu: Telefon bağlatmak için başvurduğumuzda, internet de istiyor musunuz diye sordular. Biz de isteriz deyiverdik. En düşük ücretli, limitli bir tarifeden aboneliğimizi başlattık. Abone noktasında çok fazla soru da sorulmadı, açıklama da yapılmadı. Zaten başvuruyu alan kişi de internet işlerinden pek anlamıyor, ek iş olarak Telekom bayiliği yapıyor..

Telefonu 2 gün sonra gelip bağladılar. Görevli internet ile ilgisi olmadığını söyledi. “Başvurduysanız açılır, sorun olmaz” diyerek bizi teskin etti. Aradan 3, 5 gün geçti, gelen giden yok.. TTNet’in Callcenter numarasını bulamadım. Türk Telekomu arayıp oradan öğrendim. Aradım. Görevli bilgilerimi kontrol etti. “internetiniz açık” dedi. “Peki bundan bizim niye haberimiz yok” diyecek oldum ama demedim. Uzatmadım. “Nasıl bağlanacağız? Modem için ayar gerekir mi?” diye sordum. “Biz size yardımcı olacağız, Modeminizin markası ne?” dedi.. “Philips” dedim.. “Aaa Philips için destek vermiyoruz” dedi. Uzatmıyayım.. Adam Philips markasını duyunca bana yağmurlu havada su vermedi. Ne yapabileceğimi de söylemedi. Philips’i arayın filan dedi.. Çok sinirlendim ama bu arada kendi imkanlarımla modemi ayarlayıp online olunca biraz soğudum.

Aradan bir ay geçti. ben 29 lira fatura beklerken, 73 lira 75 kuruş fatura geldi. Can havliyle TTNet’i aradım.. (Yine Call center numarasını aradım.. Hiç bir yere yazmamışlar.. Sitede bir live support robotu var evlere şenlik..) Görevliyle konuştum: Aylık Erisim Ücreti 25.20, Kısmi Aylık Erişim Ücreti 14.28, Kota Aşım Ücreti 7.39, Bağlantı Ücreti 21.80… Tek tek ne manaya geldiklerini sordum. Parayı peşin alıyorlarmış. Öyleymiş. Benden kullanmadığım Eylül ayının parasını istiyorlarmış.. Ağustosu da eklemişler. İlk fatura ya. Kota aşımlar da Ağustostaki 15 günlük kullanımın kota aşımı. (Ben Smile’in kotasını bir ayda dolduramıyordum. Bunların 4Gb. kotayı 15 günde aşmışım.) 21.80 liralık bağlantı ücretine çok takıldım. Telefondaki görevliye bağlantı için herhangi birinin eve gelmediğini hatırlattım ve bu ücretin karşılığında hangi bağlantı hizmetinin verildiğini sordum. Ana dağıtım merkezinde fiziksel işlem yapılıyormuş. (Herhalde şöyle oluyor: Benim evden gelen kablo bulunuyor, ucu soyuluyor, pense ile cihazlara bağlanıyor, bantlanıyor filan…) Smile için de bağlantı ücreti ödemiştim. Ama o zaman elinde modem ile bir adam eve geldi. Modemi bağladı, ayarlarını yaptı ve hayırlı olsun deyip gitti.. Bu hizmet için bağlantı ücreti verilir. Ama TTNet’in yaptığı bankaların kredi kartından aidat alması gibi bişi.. Resmen internete giriş vergisi salmışlar.

Görevliye “Sınırsız pakete geçersem sürprizle karşılaşır mıyım?” diye sordum. Sınırsız paket 49 lira.. Sürpriz yok.. “E o zaman vakit geçirmeden limitsiz pakete geçelim” dedim.. Telefondaki görevli “Tabii, hemen..” dedi.. “Bilgilerinizi kontrol ediyoruumm.. Ama, olmaz, siz 12 ay boyunca başka tarifeye geçemezsiniz.. Kampanyanız böyle”….

Kendimi kandırılmış ve dolandırılmış hissettim ki çok kötü bir histir bu.. Bu kampanyaları tasarlayan uyanığın maaşına zam yapmışlardır herhalde… Çok zekice(!)

11 cevaplar
 1. Ender Erbey
  Ender Erbey says:

  Zaman bağlayıcılığı olan kampanyalar Amerika’da ve Avrupa’da uzun süredir uygulanıyor. Pazarlama şekli kesinlikle kullanıcıyı yanıltan unsurlar içeriyor. Ürün fiyatının yanına konduruluveren yıldız işaretine denk gelen, en aşağıda verilmiş minicik puntolarlarla yazılmış açıklamalara dikkat etmek lazım. Ama TTNet bu pazarlama taktitiğini de biraz yanlış taklit emiş. Çünkü orjinalinde kullanıcı yine en az aynı süreli bağlayıcılığı olan bir üst ürüne terfi etmek istediğinde bu seve seve kabul edilir. Kullanıcıdan her ay 49 TL almak için 12 ay beklemenin TTNet açısından avantıjı nedir? Kota aşım kazığını aklı başında bir kullanıcıya en fazla bir ay atabilirler ne de olsa 😉

  Yanıtla
 2. Eray Çakır
  Eray Çakır says:

  Abim (: büyük geçmiş olsun bu telekomun en pahalı tarifeleri limitli tarifeler askerden sonra evdeki modemimde sürekli kesintiler düşmeler oluyordu. 4440375 e nerdeyse abone olmuş vaziyette günde 3-5 defa arayıp arızaya çözüm ister olmuştum ( bu arada 444 lü numaralar ücretsiz değilmi o da bir başka mevzu ) neyse gel git yaptılar sorun sizde windowsunuzda modeminizde ev hattınızda en sonunda herşeyi yaptım kablolarıda değiştim sorun gene düzelmedi gittim yeni modem aldım gene düzelmedi küfürle açtım telefonu (: o zaman bizim mahalleye bakan santrale teknik ekip gönderdiler iki tande bilir kişi eve gönderdiler sinyalleri kontrol ettiler meğer problem bana ait aboneliğe atanan modemin bir ayağı dengesizmiş gülermisin ağlarmısın neyse sorun çözüldü. arada bir recep ivedik gibi davranmak lazım abicim önceden daha iyiydi hizmetleri en azından verdiğimiz para yurtiçinde kalıyordu şimdi yarısı yurtdışına gidiyor sağlık olsun geçmiş olsun (:

  Yanıtla
 3. Erkan Şahan
  Erkan Şahan says:

  Bizim memlekette devlerin minikleri dolandırması ticari başarıdır 🙂 Telekom internet hizmeti yanında hiç kullanmadığımız telefon hizmetini zorla itekler 🙂 Saçma sapan kurallar ile bizleri çileden çıkartır. Dünyanın parasını ödediğimiz sigortaların bir halta yaramadığını lazım olduğunda öğreniriz 🙂 Sınırsız paketlerin sınırlı olduğunu, sınırsız paket kotasını aşınca öğreniriz 🙂 Sınırsız ne demek kardeşim diye sorunca şöyle cevaplar alırız: 4 gb limitine kadar sınırsız 🙂 Vay anasını 🙂 Recep İvedik gibi davranmanın çözüm olduğuna çok şahit oldum 🙂 Mesela telekomun tarifemizi değiştiremeyeceğimiz saçmalığını sadece telefonda ona buna bağırarak alt ettim 🙂 Bence biraz böğürmek tarife değişikliğine yol açacaktır 🙂

  Kahrolsun dolandırıcı firmalar yok olsun telekom ve sansürler 🙂

  Yanıtla
 4. admin
  admin says:

  Ercan bey’e yorumu için teşekkür ederiz. TTNet CallCenter’dan memnuniyetini dile getirmiş. Ben hala memnun değilim maalesef. Bayiler araçılığıyla satış yapıyorlar ama bayiler eğitimsiz. Bu da bayilerin suçu değil. Bir çok sorun var. Bizim şikayetimiz direkt Callcenter ile alakalı değil.. Ama dolayısıyla Call center ile ilgili sıkıntılarımız oldu. Bu arada hemen belirteyim: Bilgi edinme konununa dayanarak yaptığım başvurulara cevap gelmedi. Buradaki yazının aynısını TTNetteki ilgililere de mail attım. Oradan da herhangibir dönüş olmadı.

  Yanıtla
 5. admin
  admin says:

  217.131.81.59 ve 217.131.72.60 IP’li Pirelli ile ilgili arkadaşlar!!! Boşuna uğraşmayın.. Gereksiz yaptığınız. Unutmayın ki uyduruk mail adresi kullanarak gizlenemiyorsunuz…

  Yanıtla
  • admin
   admin says:

   Smile kullanıcısı bile değilim şu an.. Yazdığım gibi TT’ye geçtim.. Geçiş sırasında yaşadığım sıkıntılardı beni bu yazıyı yazmaya zorlayan… Halen TTnet abonesiyim..

   Yanıtla
 6. BURCU ÇAKIR
  BURCU ÇAKIR says:

  Arkadaşımı gönülden destekliyorum…TTNET resmen adam kandırıyor..aynı oyunları bana da oynadılar..ilk 6 ay 9.90 başka ücret yok…evet faturanız bir gelir..26.80 lira bağlantı ücreti aynen eve gelen giden yok…sorma ver parası…eylülün 17 sinde aldınız 13 günlük indirimsiz tarife ayın 1 ine kadar 17 lira..gelecek ayın peşin uygulama faturası 9.90 lira…modem parasııı aman yarabbi bin pişmanım..aklı olan almasın arayıp şikayet edin sorun size bi güzel mail atarlar bunlar sözleşmede var ödeyin ödeyeceksiniz müşteri memnuniyeti 0. adamlar köşe olmuşlar zatenn kimseye minnet etmiyolar.ayrıcaa kullanıyorum ama kesinlikle de memnun değilim bağlanan kadar çatlıyorum ttnet i aramaktan yoruldum habire modem aç kapa-onu yap bunu yap. 1 saat bağlanıyor der sonra boş sayfa ya da internet görüntülenmiyor der..

  Yanıtla

Trackbacks & Pingbacks

 1. […] TTNet Çarptı beni… SHARETHIS.addEntry({ title: “Üstadımın Duygularımıza Tercuman Olan Yazısı.”, url: “http://www.nedendir.com/blog/genel/ustadimin-duygularimiza-tercuman-olan-yazisi.html” }); admin on Ekim 2nd, 2009 | Genel | Yorum Yaz » […]

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.